Tort chałwowy z sezamem

Przepis na tort dała mi koleżanka, która znalazla go tutaj 
domowe wypieki Tort idealny dla wielbicieli chałwy, ale nie jest za słodki. Przepis praktycznie cały zoionu wg oryginału oprócz zwiększenia ilości kremu ponieważ chcialam nim różwnież ozdobić boki tortu. Smakował i dzieciom i dorosłym :)
Składniki:
Biszkopt: na 1 jajko, 3 dkg mąki, 3 dkg cukru, kakao.
Ciasto sezamowe: 3 białka, ½ szklanki cukru, ½ łyżki maki ziemniaczanej,
½ łyżki mąki zwykłej, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, 150g sypkiego sezamu
Krem chałwowy: 3/4 litra mleka, 4 1/2 łyżki mąki pszennej, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 1/2 szklanki drobnego cukru, 6 żółtek, 3/4 kostki masła, ok 300 g chałwy kakowej, marmurkowej (wanilia kakao) lub orzechowej. Poncz: czarna herbata, cukier, sok z cytryny.

Przygotowanie:
Biszkopt: Białka ubijamy z cukrem na sztywno. Dodajemy stopniowo po 1 żółtku ciągle miksując. Następnie powoli wsypujemy mąkę z kakao (zamiast części mąki wsypuję 5 łyżeczek kakao, ale waga całości musi się zmieścic w proporcjach powyżej) i mieszamy ręcznie. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy w 160 st. ok. 40 minut. Wystudzony, przekroić na 2 blaty.Biszkopt wyjmujemy z blachy dopiero po jego całkowitym wystudzeniu.

Ciasto sezamowe: białka ubić na sztywną pianę dodając stopniowo cukier. Kiedy piana będzie już dobrze ubita, dodać resztę składników. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. Piec w 180 stopniach ok. 30 minut.

Krem: z podanych składników za wyjątkiem masła i chałwy przygotować budyń – zagotować połowę mleka z cukrem, w drugiej połowie rozrobić dokładnie żółtka z mąkami i wlać powoli do gotującego się mleka. Mieszać bardzo intensywnie. Gdy budyń jest gotowy odstawić go aby całkowicie wystygł.
Zimny budyń połączyć z utartym na puch masłem i do tak przygotowanej masy dodawać po łyżce chałwę, nie przerywając ucierania. Kremu należy spróbować, może się bowiem okazać, że trzeba go będzie dosłodzić, wszystko zależy od słodkości chałwy. Gotowy krem schłodzić, aby porządnie zgęstniał, dużo łatwiej będzie się rozsmarowywał.
Poncz: zaparzamy czarną dosć mocna herbatę, słodzimy ją i dodajemy sok z cytryny. Zostawiamy do ochłodzenia.

Przełożenie: biszkopt kakaowy, nasaczyć ponczem, posmarować 1/3 kremu, następnie położyć ciasto sezamowe, krem, biszkopt kakaowy, nasączenie i krem na wierzch oraz do obłożenia boków.

Komentarze

Prześlij komentarz